A cylinder of mass 1kg is given heat of 24000 J at atmospheric pressure. If initially temperature of cylinder is 20°C, then work done by the cylinder will be (Given that Specific heat of cylinder = 400 J kg–1, Coefficient of volume expansion = 9 x 10–5 °C–1, Atmospheric pressure = 105 N/m2 and density of cylinder 9000 kg/m3)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.