A cylindrical bar magnet ( radius = 1 cm , length = 10 cm ) has field intensity of 1000 A/m . The magnetic moment in the bar if permeability of its material is 6.3×10−4H/m is ----------
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
15.50Am2
b
15.70Am2
c
18.70Am2
d
20.7Am2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know μ=μ0(1+χ) χ=μμ0−1=6.3×10−44π×10−7−1 ≃ 500Intensity of magnetizationI=χH=500 × 1000=5×105A/m⇒Magnetic moment (M)=I V ⇒M=Iπr2L⇒M=5×105×3.14×(10−2)2×(10×10−2)⇒M=15.70Am2