A cylindrical plastic bottle of negligible mass is filled with 500ml of water. On slightly pressing it downwards and releasing, it starts executing simple harmonic motion. If radius of the bottle is 5cm, then its angular frequency of oscillation is close to (density of water ρ=103kg/m3)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.9 rad/s
b
12.4 rad/s
c
153 rad/s
d
127 rad/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The restoring force responsible for executing simple harmonic motion in this case is the buoyant force. equate , buoyant force= FB=ρVg and restoring force F=kx .here ρ=density;V=volume; g=acceleration due to gravity;k=force constant; x=displacementComparing the two equations, kx=ρVg ----(1)Here volume= V=Ax, ----(2) here A=area of cross section, x=displacementSubstituting equation (2) in (1) this we get kx=ρAxgHence, k=ρAg---(3)For a body executing simple harmonic motion, its angular frequency = ω=km Substituting k=ρAg in ω=km, we get ω=ρAgm .Now, the mass of water in the bottle m=ρAh ω=ρAgρAh ω=ghIn the question, the volume of water is given as 500 ml. Using the conversion that 1l=10−3 m3, we get 1ml=10−6 m3,Hence, volume of 500ml of water is 5×10−4 m3 Again using V=Ah, 5×10−4 =AhTherefore h=5×10−4 A=5×10−4 πr2. Given the radius if the base is 5 cm,h=5×10−4 π×5×10−22 = 1 5π h=115.70.Substituting this in equation (1), ω=gh=9.8115.70ω=12.4 rad/s