A cylindrical tank is filled with water to a level of 3 m. a hole is opened at a height of 52.5 cm from bottom. The ratio of the area of the hole to that of cross-sectional area of cylinder is 0.1. find the square of velocity with which water is coming out: (g=10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
50 m2/s2
b
40 m2/s2
c
51.5 m2/s2
d
50.5 m2/s2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let A be the area of cross-section of tank. Let a be the area of hole, v be the velocity of efflux and V be the speed with which level decreases.According to equation of continuityAV=av or V=avA …(1) According to Bernoulli’s theoremP0+Hρg+12ρ[avA]2=P0+12ρv2 ∴ v2=2Hg1−(aA)2 =2×(3−0.525)×101−(0.1)2 =50 m2/sec2