A cylindrical tank has a hole of 3 cm2 in its bottom. If the water is allowed to flow into the tank from a tube above it at the rate of 80 cm3/sec. then the maximum height up to which water can rise in the tank is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.1 cm
b
5 cm
c
10 cm
d
0.25 cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The height of water in the tank becomes maximum when the volume of water flowing into the tank per second becomes equal to the volume flowing out per second.Volume of water flowing out per second = Av = A2ghand volume of water flowing in per second: 80 cm3/sec∴ A2gh = 80 ⇒ 3 ×2gh = 80 ⇒3 ×2×980×h = 80h = 64001960×3 ≃ 1.1 cm.