The cylindrical tube of a spray pump has a cross-section of 6 cm2 one of which has 50 holes each of diameter I mm. If the liquid flow inside the tube is 1.2 m per minute, then the speed of ejection of the liquid through the holes is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9 : 4
b
3 : 2
c
3 : 2
d
2 : 3
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, area of cross section of tubea1 = 6 cm2 = 6 × 10-4 m2Number of holes = 50Diameter of each hole, D = 1 mm = 10-3mRadius of hole, r = D2 = 12×10-3 = 5 × 10-4 m Area of cross-section of each hole = πr2 = π(5×10-4)2 m2Total area of cross-section of 50 holes,a2 = 50 × π(5×10-4)2 m2Speed of liquid inside the tube,v1= 1.2 m min-1 = 1.260ms-1 = 0.02 ms-1Let the velocity of ejection of the liquid through the hole v2As a1v1 = a2v2or v2 = a1v1a2 = 6×10-4×0.0250×π(5×10-4)2 = 0.31 ms-1