A cylindrical wire of radius 0.5 mm and conductivity 5×107 S/m is subjected to an electric field of 10 mV/m. The expected value of current in the wire will be x3π mA. The value of ‘x’ is ……….
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Ohm's Law , J=σE⇒iA=σE⇒i=σEA⇒i=5×107×10×10−3×π×25×10−8⇒i=125π×10−3⇒i=125πmASo, x=5