The de-Broglie wavelength of an electron having 80 eV of energy is nearly(1 ev =1.6×10-19 J, Mass of electron =9×10-31kg Plank's constant=6.6×10-34 J-sec)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.