The de-Broglie wavelength of a particle accelerated with p.d of 150 volt is 10-10 m. If it is accelerated through a p.d of 600 volts , its wavelength will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.25 Ao
b
0.5 Ao
c
1.5 Ao
d
2 Ao
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By Using λ∞1V⇒λ1λ2=V2V1⇒10-10λ2=600150=2⇒λ2=0.5 Ao