Density of a material is 8 gm/cm3. 1 Km long wire, made of this material is suspended from a helicopter. Then maximum stress developed in the wire is (Take g=10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
80 MPa
b
60 MPa
c
75 MPa
d
40 MPa
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Maximum tension Tmax=mg=slpg∴ σmax=Tmaxs=plg=8×103×103×10 N/m2σmax=80 MPa