The density of a polyatomic gas in standard conditions is 0.795 kgm-3. The specific heat of the gas at constant volume is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
930JKg-1 K-1
b
1400JKg-1 K-1
c
1120JKg-1 K-1
d
1600JKg-1 K-1
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
standard pressure P=1.013×105 pascal; temperature T=273K; density=0.795kgm-3 PV=mrT ;here r=specific gas constant; m=mass of gas;V=volume of gas ⇒P=(m/V)rT ⇒P=ρrT ; here ρ =density of gas ⇒r=P/ρT ⇒r=1.013×1050.795×273=466.7 ∴ we know CV=rγ-1=specific heat of gas at constant volume;specific heat ratio γ=43;substitute legibly CV=466.743-1=1400JKg-1 K-1