A detector is released from rest over a source of sound of frequency f0= 103Hz. The frequency observed by the detector at time t is plotted in the graph. The speed of sound in air is: (g =10m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
330m/s
b
350m/s
c
300m/s
d
310m/s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From the given graph, it is clear thatAt t = 30s, f = 2000