In the diagram shown, the pulley is very light. The particles are released from rest. When the heavier particle falls through a distance of 0.6 m, speed of the particles is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 m/s
b
3 m/s
c
1 m/s
d
2 m/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ΔK+ΔU=0⇒12.2m.V2+12.m.V2+mgh+−2m.g.h=0⇒V=2gh3=2×10×0.63 m/s=2 m/s