Diameter of a plano-convex lens is 6 cm and thickness at the center is 3 mm. If the speed of light in material of lens is 2×108ms−1 . The focal length of the lens is in ……..cm.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0030.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Refractive Index, n=32[∵n=cv] Apply pythagoras theorem, 32+(R−0.3)2=R2 (all dimensions are in cm) ⇒R=15 cm Apply Lens Maker formula, ∴1f=(32−1)(115)∵1f=(n−1)(1R1−1R2) and R1=∞ R2=−15 ⇒f=30 cm
Diameter of a plano-convex lens is 6 cm and thickness at the center is 3 mm. If the speed of light in material of lens is 2×108ms−1 . The focal length of the lens is in ……..cm.