The difference between the apparent frequencies of a source of sound as perceived by a stationary observer during its approach and recession is 2% of the actual frequency of the source. If the speed of sound is 300 m/s, the speed of source is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5 m/s
b
3 m/s
c
6 m/s
d
12 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
fapproach-frecedef=∆ff=vv-vs-vv+vs ∴ ∆ff=v(v+vs-v+vs)v2-vs2=2vvsv2-vs2 But ∆ff=×100=2% ⇒ 0.02=2(300)vs(300)2-vs2 ⇒ 0.02=2(300)vs(300)2=2300vs vs=(0.01)300=3 m/s