A diode made of Silicon has a barrier potential of 0.7 V and a current of 20 mA passes through the diode, when a battery of 4 V and a resistance R are in series to it. The wattage of the resistor is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
46 W
b
46 mW
c
14 W
d
66 mW
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Potential drop across the resistance is 4-0.7=3.3 V Power consumption across the resistance is VI=3.3×20×10-3=66 mW