The diode used in circuit shown in figure has a constant voltage drop of 0.3V at all current and a maximum power rating of 300 milli watt. What should be the value of the resistor R connected in series with the diode for obtaining maximum current
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.2Ω
b
12Ω
c
2.4Ω
d
5Ω
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The current through the circuit is same current through the diode. i=PV=300×10−30.3=1A Voltage drop across resistance, VR = 1.5-0.3 =1.2V So, R=VRi=1.21=1.2Ω
The diode used in circuit shown in figure has a constant voltage drop of 0.3V at all current and a maximum power rating of 300 milli watt. What should be the value of the resistor R connected in series with the diode for obtaining maximum current