The diode used in the circuit shown in the figure has a constant voltage drop of 0.5 V at all currents and a maximum power rating of 100 milliwatts. What should be the value of the resistance R, connected in series with the diode for obtaining maximum current?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5 Ω
b
5 Ω
c
6.67 Ω
d
200 Ω
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The current through circuiti=PV=100×10-30.5=0.2 A∴ Voltage drop across resistance = 1.5 - 0.5 = 1 V⇒R=10.2=5 Ω