A diode used in the circuit shown in figure has a constant voltage drop of 0.5 V at all currents and a maximum power rating of 100 mW . What should be the value of resistance ‘R’ connected in series with diode for obtaining maximum current ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7.5 Ω
b
10 Ω
c
5 Ω
d
1 Ω
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For Diode : P=VI ⇒100×10−3=0.5 I ⇒I=0.2ASo, current 0.2 A should flow in the circuit.Now, Voltage across Resistor = 1.5 - 0.5 = 1.0 VOhm's Law : R=VI=1.5−0.50.2=5 Ω