A direct current of 5A is superimposed on an alternating current I=10sinωt flowing through a wire. The effective value of the resulting current will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
(15/2)A
b
53A
c
55A
d
15A
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given l=5+10sinωt Ieff=[∫0TI2dt∫0Tdt]1/2 =[1T∫0T(5+10sinωt)2dt]1/2 =[1T∫0T(25+100sinωt+100sin2ωt)]1/2 But as 1T∫0Tsinωtdt=0 And 1T∫0Tsinωtdt=12 So leff=[25+12×100]1/2=53A