A disc of mass 10 g is kept floating horizontally by throwing 10 marbles per second against it from below. If the mass of each marble is 5 g. What will be velocity with which the marbles are striking the disc? Assume that, the marble strikes the disc normally and rebound downwards with the same speed.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.98 ms-1
b
0.98 ms-1
c
0.49 ms-1
d
1.96 ms-1
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
F=ΔpΔt=Δ(mnv)ΔtHere, m = mass of one marble = 5g = 5×10-3kgn∆t=number of molecules striking per second = 10∴ Mg=mnΔt|Δv| (∵∆v=2v)Here, M = mass of disc (10×10-3) (9.8)=(5×10-3) (10) 2vor v=0.98 ms-1