A disc of mass 4 kg and radius 50 cm is rotating with angular velocity 30 rad/s about a spindle passing through its centre and perpendicular to the plane of the disc. A constant braking torque is applied on the disc and the disc stops spinning in 10 second. Then the magnitude of the braking torque is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 N-m
b
2.5 N-m
c
1.5 N-m
d
2 N-m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Moment of inertia I=12×4×0.52Kg−m2=0.5 kg−m2using ω=ω0−αt⇒0=30−α×10⇒α=3 rad/s2∴ Braking torque τ=Iα=0.5×3 N−m=1.5 N−m