A disc of radius R=10 cm oscillates as a physical pendulum about an axis perpendicular to the plane of the disc at a distance r from its centre. If r=R4, the approximate period of oscillation (in second) is (Take g=10 m s-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.94.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time period of a physical pendulum is T=2πImghwhere I is the moment of inertia of the pendulum about an axis through the pivot, m is the mass of the pendulum and h is the distance from the pivot to the centre of mass. In this case, a solid disc of R oscillates as a physical pendulum about an axis perpendicular to the plane of the disc at a distance r from its centre.∴I=mR22+mr2=mR22+mR42=mR22+mR216=9mR216 ∵r=R4 Here, R=10 cm=0.1 m,h=R4 ∴ T=2π9mR216mgR4=2π9R4g =2π9×0.14×10=2π×32×110=0.94 s