A disc of radius r = 20 cm is rotating about its axis with an angular speed of 20 rad s-1. It is gently placed on a horizontal surface which is perfectly frictionless (Fig). What is the linear speed of point A on the disc (in m/s)?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since the surface is perfectly frictionless, the disc will not roll on the surface; it will simply keep on rotating at point B where it is placed. NowLinear speed = distance from centre × angular speedGiven, r=20cm=0.2m and ω=20rads−1∴Linear speed at point A=OA×ω=rω=0.2×20=4 ms-1.
A disc of radius r = 20 cm is rotating about its axis with an angular speed of 20 rad s-1. It is gently placed on a horizontal surface which is perfectly frictionless (Fig). What is the linear speed of point A on the disc (in m/s)?