A disc of radius R=12m is rolling on a plank. If the disc is moving on the plank with angular velocity ω=2rad/s and speed vC=2m/s. Find the speed of the plank (in m/s) for pure rolling.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.0.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As disc is rolling, there should not be relative sliding between plank and disc at point of contact. v→P=v→P′= velocity of plank. v→P=v→P,C+v→C=ωR+vC=2×12+2=3m/s