A disc shaped body (having a semi circular hole as shown in the figure) of mass m=10 kg and radius R=109m is performing pure rolling motion on a rough horizontal surface. In the figure point O is geometrical center of the disc and at this instant the center of mass C of the disc is at same horizontal level with O. The radius of gyration of the disc about an axis passing through C and perpendicular to the plane of the disc is R2 and at the instant shown the angular velocity of the disc is ω=gR rad/sec in clockwise sense. g is acceleration due to gravity = 10 m/s2 . Find angular acceleration α (in rad/ s2) of the disc at this instant.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Considering torque of real and pseudo force in the frame of P bottom point,τ=mgR2+mω2RR2⇒τ=mgR2+mgRRR2=mgRMoment of Inertia about P, IP=IC+m(CP)2=m(R2)2+m(R2+R24)=32mR2∴ α=τI=2mgR3mR2=2g3R=6 rad/s2