The disintegration rate of a certain radioactive sample at any instant is 4750 disintegrations per minute. 5 min later, the rate becomes 2700 min-1. Then, the half-life of the sample (in min) is…….. ln475200=0.56
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6.13.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From the relation,R=R0e−λt (Here, R= activity of sample)Substituting the values, we have 2700=4750e−5λ∴5λ=ln47502700=0.56∴λ=0.113min−1Half-life of the sample,t1/2=ln2λ=0.6930.113=6.132min