The displacement from the position of equilibrium of a point 4 cm from a source of sinusoidal oscillations is half the amplitude at the moment t = T6 (T is the time period). Assume that the source was at mean position at t = 0. The wavelength of the running wave is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.96 m
b
0.48 m
c
0.24 m
d
0.12 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Equation of wave is y = A sin (ωt-kx)⇒A2 = Asin(2πT×T6-2πλ×4)⇒π6 = π3-2πλ×4 ⇒ 2πλ×4 = π6⇒ λ = 48 cm⇒ λ = 0.48 m