The displacement of a particle from its mean position (in metre) is given by y = 0.2 sin(10πt+ 1.5π)cos(10 πt+1.5 π). The motion of particle is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Periodic but not S.H.M.
b
Non-periodic
c
Simple harmonic motion with period 0.1 s
d
Simple harmonic motion with period 0.2 s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
y = 0.2 sin(10πt+1.5π)cos(10πt+1.5π) = 0.1 sin 2(10πt + 1.5 π) = 0.1 sin(20πt+ 3.0π)[∵ sin 2A = 2 sin A cos A]∴ Time period, T = 2πω = 2π20π = 110 = 0.1 sec