The displacement of a particle is given by x = (t - 2)2, where x is in metre and t in second. The distance covered by the particle in first 4 seconds is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 m
b
8 m
c
12 m
d
16 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, x = (t - 2)2 Velocity, v=dxdt=ddt(t-2)2=2(t-2)ms-1Acceleration, a=dvdt=ddt[2(t-2)]=2(1-0)=2 ms-2 When t=0; v=-4 ms-1,t=2 s; v=0 ms-1 t = 4s; v = 4 ms-1v-t graph is shown in figure below.Distance travelled = Area under the v-t graph =∣ Area OAC∣+ Area ABD =4×22+12×2×4=8 m