The displacement of a particle is given by x = (t - 2)2 where x is in meters and t in seconds. The distance covered by the particle in first 4 seconds
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 m
b
8 m
c
12 m
d
16 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity of the particle v=dxdt=2(t-2). Hence particle changes direction at t=2 as velocity changes from negative to positive at that instant.Therefore total distance covered by the particle from t=0 to t=4 =xt=2-xt=0+xt=4-xt=2=4+4=8 m