The displacement of a particle in a medium can be expressed asy=10−6sin(100t+20x+π/4) metre, where t is in second and x in meter. The speed of the wave is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2000m/s
b
5 m/s
c
20 m/s
d
5πm/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given that y=10−6sin(100t+20x+π/4) The standard equation is y=asin2πλ(vt−x+ϕ) Comparing these two equatiotrs, we 2πVλ=100 and 2πλ=20 20v=100 or v=5m/s