Displacement of a particle moving along straight line is given by x = (4t2-3t +8) m m where t is time in second. Then acceleration of the particle at t = 1 second is(3) 4 m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
b
c
8 m/s2
d
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v = dxdt=( 8t - 3) m/s⇒a = dvdt=8t m/s Therefore at t= 1 m/s , a =8 m/s2