The displacement time graph of an oscillating particle. Find the maximum velocity of the particle.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 m/s
b
π m/s
c
2π m/s
d
π2m/s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For simple harmonic motion, the velocity of a particle is given by v=Awcoswt . Hence the maximum velocity of the particle is vmax=Aω . From the graph, time period of oscillation is 0.2 s. Using the relation ω=2πT Hence, vmax=Aω=0.22π0.2=2π ms−1