The displacement ‘x’ (in meter) of a particle of mass ‘m’ (in kg) moving in one dimension under the action of a force is related to time ‘t’ (in s ) by t = x+3. The displacement of the particle when its velocity is zero will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 m
b
4 m
c
zero
d
6 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We are given t = x+3⇒ x = t-3 ⇒x = (t-3)2 ----(i)Differentiating equation (i) we get velocityv = dxdt= 2(t-3) -----(ii)For the velocity of the particle will be zero.v = dxdt = 0 ⇒t = 3 sThe displacement of the particle when its velocity is zero x = (3-3)2 ⇒ x = 0