The displacement x (in metre) of a particle in, simple harmonic motion is related to time t (in seconds) as x=0.01cosπ t+π4The frequency of the motion will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 Hz
b
1.0 Hz
c
π2Hz
d
π Hz
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Comparing given equation with standard equation,x=acos (ωt+φ) we get, a=0.01 and ω=π ⇒2πn=π⇒n=0.5 Hz