The displacement x in metres of a particle of mass m kg moving in one dimension under the action of a force is related to the time t in seconds by the equation t = x +3, the work done by the force (in J) in first six seconds is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
18 J
b
zero
c
9 J
d
36 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here t = x +3 or x = (t-3)2 = t2-6t+9v = dxdt = 2t-6at t = 0, v = 2×0 -6 = -6at t = 6 s, v = 2×6-6 =+6Initial and final KE are same hence no work is done.