The displacement x of a particle moving in one dimension under the action of a constant force is related to the time t by the equation t=x+3, where x is in meters and t is in seconds. The work done by the force in the first 6 seconds is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9 J
b
6 J
c
0 J
d
3 J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
x=(t−3)2⇒v=dxdt=2(t−3) at t=0;v1=−6m/s and at t=6sec,v2=6m/sso, change in kinetic energy =W=12mv22−12mv12=0