The displacement y (in cm) produced by a simple harmonic wave is y=10πsin2000πt−πx17. The periodic time and maximum velocity of the particles in the medium will respectively be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10-3 sec and 330 m/sec
b
10-4 sec and 20 m/sec
c
10-3 sec and 200 m/sec
d
10-2 sec and 2000 m/sec
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Comparing with y=asin(ωt−kx)⇒a=10π, ω=200 π ∴vmax=aω=10π×2000 π=200m/sec and ω=2πT⇒200 π=2πT⇒T=10−3sec