The displacement y (in cm) produced by a simple harmonic wave is given by y=(10/π)sin(2000πt−πx/17) The periodic time and maximum velocity of the particles in the medium will respectively be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10-3 sec and 330 m/s
b
10 - 4 sec and 20 m,is
c
10-3 sec and 200 m/s
d
10- 2 sec and 2ooo cm,/sec
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
y=10πsin2000πt−πx17 or y=10πsin2π1000t−x34 Also y=asin2πtT−xλ ∴ T=11000=10−3sec Particle velocity =dydt=10π×2000πcos2000πt−πx17 =dydtmax=20000cm/s=200m/s