The displacements of two interfering light waves are y1=4 sinωt and y2=3 cos(ωt) . The amplitude of the resultant wave is (y1 and y2 are in CGS system)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 cm
b
7 cm
c
1 cm
d
Zero
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The given values are A1=4cm, A2=3cm, ϕ=π2 Resultant amplitude A=A12+A22+2A1A2cosϕ =42+32+2×4×3 cos (π2) =16+9+24 cos 900 =16+9+24 (0) =25 =5 cm