Displacement-time equation of a particle executing SHM is x=10sinπ3t+π6cm. The distance covered by particle in first 3 seconds is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 cm
b
20 cm
c
10 cm
d
15 cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
given displacement equation =x=10sin(π3t+π6) cm compare with standard displacement equation→x=Asin(ωt+∅) we get, amplitude A=10cm;angular velocity=ω=π3 ω=2πT=π3 ⇒T=6sec distance covered in one time period=4×amplitude distance covered in one time period i.e. in 6 sec=40cm distance covered in 3 sec=20cm