The distance between charges 5×10−11C and −2.7×10−11C is 0.2 m. The distance at which a third charge should be placed in order that it will not experience any force along the line joining the two charges is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.44 m
b
0.65 m
c
0.556 m
d
0.350 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If two opposite charges are separated by a certain distance, then for it’s equilibrium a third charge should be kept outside and near the charge which is smaller in magnitude. Here, suppose third charge q is placed at a distance x from -2.7×10−11C then for it’s equilibrium |F1|=F2⇒kQ1q(x+0.2)2=kQ2qx2⇒x=0.556m Here k=14πε0 and Q1=5×10−11C,Q2=−2.7×10−11C