The distance between H+ and Cl− ions in HCI molecule is 1.28 A∘ . What will be the potential due to this dipole at a distance of 12 A∘ on the axis of dipole?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.13 V
b
13 V
c
1.3 V
d
130 V
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, 2a=1.28 A∘=1.28 × 10−10m V=?, r=12A∘=12 × 10−10m As the point is on axial line of dipole∴ V=k q (2 a)r2 =9 × 109×1.6 × 10−19(1.28 × 10−10)(12 × 10−10)2 =0.128 ≈ 0.13 V