The distance between an object and a screen is 100 cm. A lens can produce real image of the object on the screen for two different positions between the screen and the object. The distance between these two positions is 40 cm. If the power of the lens is close to N100D where N is an integer, the value of N is____
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0476.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Using Displacement Method,f=D2-d24D=1002-4024×100=21 cm ∴P=10021DSo, N100=10021 ⇒N=476