Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

At a distance of 5 cm and 10 cm outward from the surface of a uniformly charged solid sphere, the potentials are 100 V and 75 V, respectively. Then

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

potential at its surface is 150 V

b

the charge on the sphere is (5/3)×10−10C

c

the electric field on the surface is 1500 Vm-1

d

the electric potential at its center is 0 V

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

V=14πε0Q(R+d)R is radius, and d is distance from surface100=KQ(R+5)×10−2   .........(i)75=KQ(R+10)×10−2    ........(ii)From (i) and (ii), R = 10 cm and Q=503×10−10CPotential at surface is  V0=kQR=9×109×5010×10−2×3×10−10=150V Electric field on surface is E0=kQR2=1500Vm−1Potential at the center is VC=32V0=225V
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring