At distances of 5 cm and 10 cm from the surface of a sphere, the potentials are 600 V and 420 V. Find the potential at its surface
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
650 V
b
850 V
c
1050 V
d
1250 V
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
potential at distance 5cm from the surface kqr+0.05=600 V ---1 potential at a distance 10 cm from the surface kqr+0.1= 420 V ----2 dividing we get r= 0.2/3 potential at the surface kqr=v ----3 dividing 1 by 3 we get v=1050 V