A dog weighing 5kg is standing on a flat boat so that it is 10 metres from the shore. It walks 4m on the boat towards the shore and then halts. The boat weighs 20kg and one can assume that there is no friction between it and water. The dog from the shore at the end of this time is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.4 m
b
6.8m
c
12.6 m
d
10 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Distance from shore = (10 - l + d ) here l=4m and d=5×425=0.8m