A double convex lens of refractive index 1.5 has radii of 20 cm. Incident rays of light parallel to the axis will come to converge at a distance from the lens is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 cm
b
10 cm
c
40 cm
d
30 cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
μ=1.5, R=20 cm ; f=R2μ-1=20 cm 1f=1u+1v ; f=20 cm Here u=∞ ∴1f=1v ; V=20 cm