A double convex thin lens made of glass (refractive index μ = 1.5) has both radii of curvature of magnitude 20 cm. Incident light rays parallel to the axis of the lens will converge at a distance L such that
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
L = 20 cm
b
L = 10 cm
c
L = 40 cm
d
L = 203cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1f=(μ−1)1R1−1R2 Given R1=+20cm,R2=−20cm,μ=1.5 ⇒f=20cm. Parallel rays converge at focus. So L=f.